Po wielogodzinnej pracy i związanych z nia napięciach każdy marzy o spokojnym śnie w komfortowym szerokim łóżku w zaciszu sypialni. Badania naukowe dowiodły, że to właśnie optymalny pod względem długości sen przy zachowaniu właściwego ułożenia ciała jest gwarantem regeneracji, prawidłowych procesów pamięci i naszego zdrowia. Sami decydujemy, czy komfortowe warunki snu zapewni nam pościel satynowa czy tradycyjna, sztywna od krochmalu bawełniana.

Jednak decydującym czynnikiem idealnego snu są materace do spania, wykonane z najwyższej jakości produktów i harmonizujące z nimi odpowiedniej wielkości łóżko, którego mocna rama i odpowiednio zamontowany stelaż nie spowodują odkształcenia się materaca, umożliwiając mu zdrowotne działanie na nasz układ kostny i mięśnie. Jeśli już mamy łóżko, powinniśmy dostosować ciężar nowego materaca do jego ramy. Idealnie jednak, jeśli chcemy kupic nowe łóżko, bo wtedy możemy bez najmniejszych ograniczeń wybrać satysfakcjonujący nas materac, którego łóżko będzie stylowym dopełnieniem.

Najpierw odpowiedni salon

SULTAN FLOKENES

Autor: www.ikea.pl

Aby kupić dostosowany do naszych potrzeb materac, najlepiej odwiedzić profesjonalny sklep meblarski z osobnym działem przeznaczonym na łóżka do sypialni i specjalistyczne materace. Tego typu sklepy łatwo znajdziemy w dużych aglomeracjach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową np. hasło: sklep meblowy Kraków i otrzymamy ich listę.

Dobry sklep (propozycja) nie ogranicza się do jednej firmy, więc sprzedawca pomoże nam dostosować jakość materaca do naszych możliwości finansowych, gdyż w tym wypadku jakość idzie w parze z ceną. O dziwo jednak lepiej sprawić sobie jak najlepszy materac, a kupić średniej klasy łóżko. Aby zyskać pewność, że nasze łóżko będzie pasowało do wystroju naszych wnętrz bez względu na zmiany aranżacji, wybierajmy raczej łóżka drewniane, bo takie najłatwiej dostosować do naszych zmieniających się gustów, stosując różne barwne lakiery.

Sen na sprężynach

łóżko

Autor: Fabryka materacy Janpol
Źródło: Fabryka materacy Janpol

Optymalny dla naszego zdrowia materac nie może być zbyt twardy, bo może to negatywnie wpłynąć na nasze krążenie i wywoła poranne zdrętwienie mięśni. Dlatego istotne jestwypełnienie wewnętrzne materaca – pianka poliuretanowa, włókna kokosowe, filc czy inny wypełniacz. Pokrowiec materaca powinien być zrobiony z łatwej do czyszczenia bawełny i być przyjazny dla alergików. Jeśli chcemy kupić materac sprężynowy, wybierzmy raczej typ kieszonkowy, a nie bonelowy.

Sprężyny w takich materacach mają niewielką średnicę, a każda znajduje się w osobnej kieszonce, co powoduje, że działają każda niezależnie, zapewniając optymalną sprężystość. Pamiętajmy: im więcej sprężyn na danej powierzchni, tym lepszy, o większej sprężystości materac. Lateks wypełniający wnętrze kieszonek sprawdza się lepiej od pianki.

Z lateksem za pan brat

Materace z lateksu to syntetyczna mieszanka naturalnego kauczuku z mleczkiem kauczukowym poddanym wulkanizacji. Idealnie dostosowują się do ułożenia ciała, a zarazem nie ulegają odkształceniom wraz z upływem czasu użytkowania. Idealnie nadają się do łoża dla dwojga, sprawdzają się również w przypadku regulowanych stelaży łóżek. Ich jedyną wadą jest cena, ale warto przeznaczyć na nie pieniądze – w końcu smaczny sen jest na wagę złota.